Digital Spy

Search Digital Spy

TV News

In Full: BAFTA TV Awards 2010 - Winners

By
BAFTA award

© Rex Features

The full list of winners at the Phillips British Academy Television Awards 2010, held yesterday at the London Palladium, is as follows:

Leading Actor
Kenneth Branagh - Wallander (BBC One) - WINNER!
Brendan Gleeson - Into The Storm (BBC Two)
John Hurt - An Englishman in New York (ITV1)
David Oyelowo - Small Island (BBC One)

Leading Actress
Helena Bonham Carter - Enid (BBC Four)
Sophie Okonedo - Mrs Mandela (BBC Four)
Julie Walters - A Short Stay in Switzerland (BBC One)
Julie Walters - Mo (Channel 4) - WINNER!

Supporting Actor
Benedict Cumberbatch - Small Island (BBC One)
Tom Hollander - Gracie! (BBC Four)
Gary Lewis - Mo (Channel 4)
Matthew Macfadyen - Criminal Justice (BBC One) - WINNER!

Supporting Actress
Rebecca Hall - Red Riding 1974 (Channel 4) - WINNER!
Sophie Okonedo - Criminal Justice (BBC One)
Lauren Socha - The Unloved (Channel 4)
Imelda Staunton - Cranford (BBC One)

Entertainment Performance
Stephen Fry - QI (BBC One)
Harry Hill - Harry Hill's TV Burp (ITV1)
Anthony McPartlin & Declan Donnelly - I'm A Celebrity... Get Me Out Of Here! (ITV1) - WINNER!
Michael McIntyre - Michael McIntyre's Comedy Roadshow - BBC One

Female Performance in a Comedy Programme
Jo Brand - Getting On (BBC Four)
Rebecca Front - The Thick of It (BBC Two) - WINNER!
Miranda Hart - Miranda (BBC Two)
Joanna Scanlan - Getting On (BBC Four)

Male Performance in a Comedy Programme
Simon Bird - The Inbetweeners (E4)
Peter Capaldi - The Thick of It (BBC Two) - WINNER!
Hugh Dennis - Outnumbered Christmas Special (BBC One)
David Mitchell - Peep Show (Channel 4)

Single Drama
A Short Stay in Switzerland - Liz Trubridge, Simon Curtis, Frank McGuinness, Ruth Caleb (BBC One/BBC Productions)
Five Minutes of Heaven - Guy Hibbert, Oliver Hirschbiegel, Eoin O'Callaghan, Stephen Wright (BBC Two/A Big Fish Films and Ruby Films Production)
Mo - Jeff Pope, Neil McKay, Lisa Gilchrist, Philip Martin (Channel 4/ITV Studios)
The Unloved - Samantha Morton, Tony Grisoni, Kate Ogborn, Andrew Eaton (Channel 4/Revolution Films) - WINNER!

Drama Series
Being Human - Rob Pursey, Toby Whithouse, Matthew Bouch, Colin Teague (BBC Three/Touchpaper Television)
Misfits - Production Team (E4/Clerkenwell Films) - WINNER!
Spooks - Production Team (BBC One/Kudos Film & TV)
The Street - Jimmy McGovern, Sita Williams, Roxy Spencer, David Blair (BBC One/ITV Studios)

Drama Serial
Occupation - Peter Bowker, Derek Wax, Nick Murphy, Laurie Borg (BBC One/Kudos Film & TV) - WINNER!
Red Riding - Production Team (Channel 4/Revolution Films)
Small Island - Paula Milne, Alison Owen, Vicky Licorish, John Alexander (BBC One/Ruby Films and Television in association with AL Films)
Unforgiven - Sally Wainwright, Nicola Schindler, Karen Lewis, David Evans (ITV1/Red Production Company)

Continuing Drama
The Bill - Production Team (ITV1/Talkback Thames)
Casualty - Production Team (BBC One/BBC Productions)
Coronation Street - Production Team (ITV1/ITV Studios)
EastEnders - Production Team (BBC One/BBC Productions) - WINNER!

International
Family Guy - Seth Macfarlane (BBC Three/Twentieth Century Fox)
Mad Men - Matthew Weiner, Scott Hornbacher (BBC Four/Lionsgate) - WINNER!
Nurse Jackie - Evan Dunsky, Liz Brixius, Linda Wallem, Richie Jackson (BBC Two/Lionsgate, Showtime Networks, Inc., CBS Studios)
True Blood - Alan Ball, Brian Buckner (FX/HBO)

Factual Series
Blood, Sweat and Takeaways - Mark Rubens, Tim Quicke, James Christie-Miller, Jo Bishop (BBC Three/Ricochet)
The Family - David Clews, Beeja-Maya Patel, Jonathan Smith, Sanjay Singhal (Channel 4/Dragonfly Productions)
One Born Every Minute - Production Team (Channel 4/Dragonfly Productions) - WINNER!
Who Do You Think You Are? - Elizabeth Dobson, Colette Flight, Lucy Carter, Alex Graham (BBC One/Wall To Wall)

Specialist Factual
Art of Russia - Andrew Graham-Dixon, John Hay, Silvia Sacco, Karen McGann (BBC Four/BBC Productions)
Chemistry: A Volatile History - Jim Al-Khalili, Helen Thomas, Sacha Baveystock, Kim Shillinglaw (BBC Four/BBC Productions)
Inside Nature's Giants - David Dugan, Julian Thomas, Alex Tate, Yvonne Bainton (Channel 4/Windfall Films) - WINNER!
Yellowstone - Production Team (BBC Two/BBC Productions)

Single Documentary
Katie: My Beautiful Face - Jessie Versluys, Dan Goldsack, Kate Collier, Samuel Santana (Channel 4/Mentorn)
Louis Theroux: A Place for Paedophiles - Louis Theroux, Emma Cooper, Guy King, Nick Mirsky (BBC Two/BBC Productions)
Tsunami: Caught on Camera - Tom Brisley, Janice Sutherland, Sarah Swingler, Alex Kiehl (Channel 4/Darlow Smithson Productions)
Wounded - Sara Hardy, Jane Aldous, Gwyn Jones, Roger Courtiour (BBC One/BBC Productions) - WINNER!

Features
The Choir: Unsung Town - Production Team (BBC Two/Twenty Twenty Television)
Heston's Feasts - Production Team (Channel 4/Optomen Television)
James May's Toy Stories - Will Daws, Stuart Cabb, James May, Ian Holt (BBC Two/Plum Pictures)
Masterchef: The Professionals - Karen Ross, Carla-Maria Lawson, Antonia Lloyd, David Ambler (BBC Two/Shine Television) - WINNER!

Current Affairs
Afghanistan: Behind Enemy Lines (Dispatches) - Najibullah Quraishi, Jamie Doran, John Moffat, Paul Woolwich (Channel 4/Clover Films)
Generation Jihad - Peter Taylor, Leo Telling, Sam Bagnall (BBC Two/BBC Current Affairs)
Gypsy Child Thieves (This World) - Liviu Tipurita, Sam Bagnall, Lucy Hetherington (BBC Two/BBC Current Affairs)
Terror in Mumbai (Dispatches) - Dan Reed, Eamonn Matthews (Channel 4/Quicksilver Media) - WINNER!

News Coverage
BBC News Channel - The Haiti Earthquake - Kevin Bakhurst, Ben Brown, Matthew Price, Matt Frei (BBC News Channel/BBC News)
Channel 4 News - Haiti Earthquake - Production Team (Channel 4/ITN)
ITV News at Ten - Haiti - Mark Austin, Bill Neely, David Harman, John Irvine (ITV1/ITN) - WINNER!
Sky News - Pakistan: Terror's Frontline - Production Team (Sky News/Sky News)

Sport
F1 - The Brazilian Grand Prix - Production Team (BBC One/BBC Sport)
FA Cup Final - Simon Moore, Paul McNamara, John Watts (ITV1/ITV Sport)
World Athletics Championships - Production Team (BBC Two/BBC Sport) - WINNER!
UEFA Champions League Live - Tony Pastor, John Watts, Paul McNamara (ITV1/ITV Sport)

New Media
Antony Gormley's One & Other - Sari Blom, Laura Green, Steve Boland, Antony Gormley (Sky Arts/Headshift)
Life Begins (One Born Every Minute) - Production Team (channel4.com/Airlock/Dragonfly)
Primeval Evolved - Production Team (ITV1/ITV.com/Hoodlum/Impossible Pictures)
The Virtual Revolution - Dan Gluckman, Julian Philips, Dominic Crossley-Holland, Dan Biddle (BBC Two/BBC Productions) - WINNER

Entertainment Programme
Britain's Got Talent - Production Team (ITV1/Talkback Thames) - WINNER!
The Graham Norton Show - Graham Norton, Jon Magnusson, Graham Stuart, Steve Smith (BBC One/So Television)
Harry Hill's TV Burp - Harry Hill, Spencer Millman, Peter Orton (ITV1/Avalon Television)
Newswipe with Charlie Brooker - Charlie Brooker, Annabel Jones, Nick Vaughan-Smith, Al Campbell (BBC Four/Zeppotron)

Comedy Programme
The Armstrong and Miller Show - Alexander Armstrong, Ben Miller, Caroline Norris, Dominic Brigstocke (BBC One/Toff Media) - WINNER!
The Kevin Bishop Show - Lee Hupfield, Kevin Bishop, Dominic Brigstocke, Sam Martin (Channel 4/Objective Productions)
Stewart Lee's Comedy Vehicle - Stewart Lee, Tim Kirkby, Richard Webb (BBC Two/BBC Productions)
That Mitchell and Webb Look - David Mitchell, Robert Webb, Ben Gosling Fuller, Gareth Edwards (BBC Two/BBC Productions)

Situation Comedy
The Inbetweeners - Damon Beesley, Iain Morris, Ben Palmer, Christopher Young (E4/Bwark Productions)
Miranda - Jo Sargent, Nerys Evans, Juliet May, Miranda Hart (BBC Two/BBC Productions)
Peep Show - Sam Pain, Jesse Armstrong, Phil Clarke, Becky Martin (Channel 4/Objective Productions)
The Thick of It - Armando Iannucci, Adam Tandy (BBC Two/BBC Productions) - WINNER!

YouTube Audience Award
Britain's Got Talent - ITV1/Talkback Thames
Glee - E4/Twentieth Century Fox
The Inbetweeners - E4/Bwark Productions - WINNER!
The One Show - BBC One/BBC Productions
Unforgiven - ITV1/Red Production Company
The X Factor - ITV1/Talkback Thames/Syco

Special Award
Simon Cowell

Academy Fellowship
Melvyn Bragg

You May Like