Digital Spy

Search Digital Spy
1

TV News

Broadcast Awards 2012: Nominees in full

By
The full list of nominees for the 2012 Broadcast Awards, due to be held in London in February, is as follows:

Best Entertainment Programme
Celebrity Juice (ITV2)
Dynamo: Magician Impossible (Watch)
Strictly Come Dancing (BBC One)
The Apprentice: You're Fired (BBC Two)
The Million Pound Drop Live (Channel 4)
The Only Way Is Essex (ITV2)

Best Documentary Programme
My Brother The Islamist (BBC Three)
Panorama 2011 - Undercover Care: The Abuse Exposed (BBC One)
Poor Kids (BBC One)
Sri Lanka's Killing Fields (Channel 4)
Terry Pratchett: Choosing To Die (BBC Two)
For Neda (More4)

Best International Programme Sales
Jamie's 30 Minute Meals
Big Fat Gypsy Weddings
Doctor Who series six
Merlin series three
The Week The Women Went
Torchwood: Miracle Day

Best Popular Factual Programme
An Idiot Abroad (Sky1)
Dambusters: Building the Bouncing Bomb (Channel 4)
Hugh's Fish Fight (Channel 4)
Junior Doctors: Your Life in Their Hands (BBC Three)
Big Fat Gypsy Weddings (Channel 4)
Operation Mincemeat (BBC Two)

Best Daytime Programme
32 Brinkburn Street (BBC One)
Antiques Road Trip (BBC Two)
Dinner Date series two (ITV1)
Jamie's 30 Minute Meals (Channel 4)
Justice (BBC One)
The Indian Doctor (BBC One)

Best Pre-School Programme
Baby Jake (CBeebies)
Little Charley Bear (CBeebies)
Rastamouse (CBeebies)
Something Special (CBeebies)
The Octonauts (CBeebies)
Tinga Tinga Tales (CBeebies)

Best Children's Programme
Grizzly Tales (Nickelodeon UK)
Horrible Histories (CBBC)
House of Anubis (NickToons)
The Amazing World of Gumball (Cartoon Network)
The Itch of the Golden Nit (BBC Two)
The Sarah Jane Adventures (CBBC)

Best Multichannel Programme
Celebrity Juice (ITV2)
Dynamo: Magician Impossible (Watch)
Getting On (BBC Four)
Junior Doctors: Your Life In Their Hands (BBC Three)
Our War (BBC Three)
The Only Way Is Essex (ITV2)

Best Music Programme
Frankenstein's Wedding (BBC Three)
Glastonbury 2011 (BBC)
Kylie Minogue's Aphrodite (Sky1/Sky 3D)
Later WIth Jools Holland (BBC Two)
Live From Abbey Road (Channel 4)
This Is Michael Buble (ITV1)

Best Documentary Series
24 Hours In A&E (Channel 4)
All Watched Over By Machines of Loving Grace (BBC Two)
Coppers (Channel 4)
Hugh's Fish Fight (Channel 4)
Our War (BBC Three)
Strangeways (ITV1)

Best Drama Series or Serial
Any Human Heart (Channel 4)
Downton Abbey (ITV1)
Mad Dogs (Sky1)
Misfits (Channel 4)
The Crimson Petal & The White (BBC Two)
The Hour (BBC Two)

Best New Programme
Friday Night Dinner (Channel 4)
Our War (BBC Three)
Random (Channel 4)
Scott & Bailey (ITV1)
The Only Way Is Essex (ITV2)
The Trip (BBC Two)

Best Soap/Continuing Drama
Casualty (BBC One)
Coronation Street (ITV1)
EastEnders (BBC One)
Emmerdale (ITV1)
Holby City (BBC One)
Hollyoaks (Channel 4)

Best News Programme
BBC News At Ten - Riots (BBC One)
ITV News At Ten - Battle For Misrata (ITV News)
Japan Earthquake (Channel 4 News)
The Fall of Tripoli (Sky News)
The Royal Wedding (ITV News)
UK's Summer Riots (Channel 4 News)

Best Comedy Programme
Episodes (BBC Two)
Friday Night Dinner (Channel 4)
Little Crackers (Sky1)
Miranda (BBC One)
The Inbetweeners (E4)
The Trip (BBC Two)

Best Sports Programme
F1 Abu Dhabi (BBC One)
Isle of Man TT (ITV4)
Aviva Premiership Final (ESPN)
Match of the Day (BBC One)
FA Cup Final (ESPN)
Ryder Cup (global feed)

Best Single Drama
Appropriate Adult (ITV1)
Eric & Ernie (BBC Two)
Hattie (BBC Four)
The Road to Coronation Street (BBC Four)
Toast (BBC Two)
United (BBC Two)

Best Post-Production House
Deluxe 142
Films At 59
Halo Post Production
Molinare
Prime Focus
Technicolor Creative Services

Best Independent Production Company
Atlantic Productions
Big Talk Productions
Carnival Film & Television
Firecracker Films
Lime Pictures
Red Production Company

Channel of the Year
BBC Two
BBC Three
ITV1
ITV2
Sky1
Sky News

You May Like

Comments

Loading...