Digital Spy

Search Digital Spy
0

TV News

BAFTA TV Craft Awards 2012 winners - in full

By
BAFTA award

© Rex Features

Digital Spy presents a list of winners and nominees at the BAFTA TV Craft Awards 2012, presented by Alan Davies at The Brewery in London on Sunday, May 13, 2012:

Breakthrough Talent
Tom Basden - Writer, Fresh Meat
Kwadjo Dajan - Co-producer, Appropriate Adult - WINNER
Stefan Golaszewski - Writer, Him & Her
Clare Johns - Producer/director: Panorama: The Truth About Adoption

Costume Design
Charlotte Walter - Birdsong - WINNER
Amy Roberts - Call the Midwife
Susannah Buxton - Downton Abbey
James Keast - The Mystery Of Edwin Drood

Digital Creativity
Margaret Robertson, Alex Fleetwood, A.L. Kennedy, Lottie Davies - Dreams Of Your Life
Steph Harris, Dan Jones, Sandra Gorel, Adam Gee - Live From The Clinic - WINNER
Matt Jarvis, Chloe Moss, Richard Wilson, Daniel Twomey - Misfits
ITV Online/ITV Studios – This Morning

Downton Abbey Christmas Special 2011

© ITV

This Morning host Phillip Schofield

© ITV / Ken McKay



Director, Factual
David Clews - Educating Essex - WINNER
Vanessa Berlowitz, Chadden Hunter, Kathryn Jeffs - Frozen Planet ('To The Ends Of The Earth')
Sacha Mirzoeff - Protecting Our Children
Charlie Russell - Terry Pratchett's Choosing To Die

Director, Fiction
Julian Jarrold - Appropriate Adult
John Alexander - Exile
Hugo Blick - The Shadow Line - WINNER
Yann Demange - Top Boy

Director, Multi-Camera
Richard Valentine - Dancing On Ice
Ben Kellett - Mrs Brown's Boys
Claire Popplewell - The Royal Wedding (BBC One)
Phil Heyes - The X Factor Final - WINNER

Editing, Factual
Ian Davies - Agony & Ecstasy: A Year With English National Ballet
Andy Netley, Dave Pearce, Nigel Buck - Frozen Planet ('To The Ends Of The Earth') - WINNER
Sean Mackenzie - Japan's Tsunami Caught on Camera
Brendan Reilly - Terry Pratchett's Choosing To Die

'Birdsong' still

© BBC / Working Title

Sugar in The Crimson Petal and the White

© BBC



Editing, Fiction
Kristina Hetherington - Birdsong
Luke Dunkley - The Crimson Petal and the White
Victoria Boydell - Great Expectations
Charlie Phillips - Sherlock ('A Scandal In Belgravia') - WINNER

Entertainment Craft Team
Paul Bussey, Nick Collier, Luke Halls, Annabel Raftery - The Cube - WINNER
Simon Ainge, Zebedee Helm, Rachel Jury - Derren Brown: The Experiments ('The Secret Of Luck')
Konrad Begg, Phil Churchward, Ben Joiner, Iain May - Top Gear
Robert Edwards, Dave Davey, Matt Jeffreys, Julien Rigel - The X Factor

Make Up and Hair Design
Emma Scott - Birdsong
Jacqueline Fowler - The Crimson Petal and the White - WINNER
Kirstin Chalmers - Great Expectations
Catherine Scoble - This Is England '88

Original Music
John Lunn - Downton Abbey
George Fenton - Frozen Planet
Martin Phipps - Great Expectations
Brian Eno - Top Boy - WINNER

Pip in Great Expectations

© BBC

The cast of 'Top Boy'

© Channel 4



Photography, Factual
Sean Bobbitt - Crack House
Michael W. Richards, Richard Cook, Christian Moullec - Earthflight ('Europe')
Camera Team - Frozen Planet ('To The Ends Of The Earth') - WINNER
Leo Maguire - Gypsy Blood (True Stories)

Photography and Lighting, Fiction
Lol Crawley - The Crimson Petal and the White
Florian Hoffmeister - Great Expectations - WINNER
Chris Seager - The Hour
Tat Radcliffe - Top Boy

Production Design
Pat Campbell - Appropriate Adult
Donal Woods, Judy Farr - Downton Abbey
Joel Collins, Daniel May - Black Mirror ('15 Million Merits')
David Roger - Great Expectations - WINNER

Sound, Factual
Daniel Jones, Sam Mathewson - The Choir: Military Wives
Tim Owens, Graham Wild, Kate Hopkins - Frozen Planet ('To The Ends Of The Earth') - WINNER
Tom O'Pray, Paul Paragon - Rostropovich: The Genius of the Cello
Sound Team - The Royal Wedding (Service in Westminster Abbey) (BBC One)

Appropriate Adult
Emily Watson, Dominic West
Fred and Rosemary West

© Rex Features / ITV/Rex Features

Irene Adler (LARA PULVER)
Sherlock

© BBC



Sound, Fiction
Sound Team - Birdsong
Richard Dyer, Paul Hamblin, Stefan Henrix, Matt Skelding - Great Expectations
Sound Team - The Hour
John Mooney, Jeremy Child, Howard Bargroff, Doug Sinclair - Sherlock ('A Scandal In Belgravia') - WINNER

Visual Effects
The Mill - Doctor Who
BlueBolt - Great Expectations - WINNER
Philip Dobree, Sophie Orde, Dan Upton - Inside the Human Body
Burrell Durrant Hifle - Wonders of the Universe

Writer
Neil McKay - Appropriate Adult
Abi Morgan - Birdsong
Jack Thorne - The Fades
Steven Moffat - Sherlock ('A Scandal In Belgravia') - WINNER

Special Award
Aidan Farrell

You May Like

Comments

Loading...