Digital Spy

Search Digital Spy
10

TV News

Coronation Street, Broadchurch, Idris Elba win RTS Awards - full winners list

By
Coronation Street, Broadchurch's Olivia Colman and Luther actor Idris Elba were the big winners at the Royal Television Society Programme Awards on Tuesday (March 18) at the Grosvenor House Hotel in London.

Broadchurch won the award for Drama Serial, with Colman picking up the Female Actor prize. Educating Yorkshire won Best Documentary Series as star Michael Steer hit out at Education Secretary Michael Gove in his acceptance speech.

Coronation Street logo

© ITV

Corrie wins Soap gong

Olivia Colman as Ellie Miller and David Tennant as Alec Hardy and  in Broadchurch Episode 6

© ITV

Olivia Colman in Broadchurch


Corrie, which was nominated alongside Casualty and Emmerdale, followed its previous Best Soap wins this year at the NTAs, Broadcast and TRIC Awards with the Soap and Continuing Drama gong.

Other winners on the night included Elba taking the Male Actor award for his role in Luther, Brendan O'Carroll for Comedy Performance for Mrs Brown's Boys and PLEBS for Scripted Comedy.

Game of Thrones - Season 3, Episode 8

© HBO

Game of Thrones

Stephen Fry arriving for the premiere of Star Trek Into Darkness at the Empire Leicester Square, London.

© Rex Features / Richard Young

Stephen Fry


Game of Thrones claimed the International Award, Alan Carr won the prize for Entertainment Performance for Chatty Man and Stephen Fry received the Presenter award for Stephen Fry - Out There.

Gary Neville won the gong for Sports Presenter, Commentator or Pundit for his role on Sky Sports.

The RTS Awards are determined by a panel of judges to honour excellence in television over the last year.

The full list of winners for the Royal Television Society Awards 2013 is as follows:

Actor - Female
Olivia Colman - Broadchurch/Run (ITV/Channel 4) WINNER!
Sharon Rooney - My Mad Fat Teenage Diary (Channel 4)
Jodie Whittaker - Broadchurch (ITV)

Actor - Male
Stephen Dillane - The Tunnel (Sky Atlantic and Canal+)
Idris Elba - Luther (BBC One) WINNER!
Lennie James - Run (Channel 4)

Arts
Imagine…Vivian Maier: Who Took Nanny's Pictures? (BBC One) WINNER!
Inside The Mind of Leonardo (Sky Arts)
Rebuilding The World Trade Centre (Channel 4)

Children's Fiction
Dumping Ground (CBBC) WINNER!
The Ugly Duckling (CBeebies)
Wolfblood (CBBC)

Children's Programme
Absolute Genius with Dick and Dom (CBBC)
Hard Times - A Newsround Special (CBBC) WINNER!
Swashbuckle (CBeebies)

Comedy Performance
Rebecca Front - Psychobitches (Sky Arts)
Brendan O'Carroll - Mrs Brown's Boys (BBC One) WINNER!
Ryan Sampson - Plebs (ITV2)

Daytime
Four Rooms Boundless (Channel 4) WINNER!
Pointless (BBC One)
The Chase (ITV)

Documentary Series
Educating Yorkshire (Channel 4) WINNER!
Her Majesty's Prison: Aylesbury (ITV)
The Call Centre BBC (BBC Three)

Drama Serial
Broadchurch (ITV) WINNER!
In The Flesh (BBC Three)
Top Of The Lake (BBC Two)

Drama Series
My Mad Fat Teenage Diary (E4)
Peaky Blinders (BBC Two) WINNER!
Utopia (Channel 4)

Entertainment
A League Of Their Own (Sky 1)
Ant & Dec's Saturday Night Takeaway (ITV)
The Last Leg (Channel 4) WINNER!

Entertainment Performance
Alan Carr - Alan Carr: Chatty Man (Channel 4) WINNER!
Ant & Dec - Britain's Got Talent/Ant & Dec's Saturday Night Takeaway (ITV)
Leigh Francis - Celebrity Juice/Through The Keyhole (ITV)

History
Richard III: King In The Car Park (Channel 4) WINNER!
Secrets From The Workhouse (ITV)
The Story Of The Jews (BBC Two)

International
Game of Thrones (HBO/Sky Atlantic) WINNER!
Storyville - Pussy Riot: A Punk Prayer (BBC Four)
The Returned (Channel 4)

Live Event
Bollywood Carmen Live (BBC Three)
The Ashes - 2013 (Sky Sports) WINNER!
Wimbledon Men's Final (BBC One)

Popular, Factual and Features
Gadget Man (Channel 4)
Gogglebox (Channel 4) WINNER!
Long Lost Family (ITV)

Presenter
David Attenborough - Galapagos 3D with David Attenborough (Sky 1)
Stephen Fry - Stephen Fry - Out There (BBC Two) WINNER!
Davina McCall - Long Lost Family ( ITV)

Science and Natural History
Africa (BBC One) WINNER!
How To Win The Grand National (Channel 4)
Planet Ant: Life Inside the Colony (BBC Four)

Scripted Comedy
A Touch Of Cloth II: Undercover Cloth (Sky 1)
PLEBS ( ITV2) WINNER!
Toast Of London (Channel 4)

Single Documentary
Dogging Tales (Channel 4)
The Murder Trial (Channel 4) WINNER!
The Unspeakable Crime: Rape (BBC One)

Single Drama
Burton and Taylor (BBC Four)
Our Girl (BBC One)
The Challenger (BBC Two) WINNER!

Soap and Continuing Drama
Casualty (BBC One)
Coronation Street (ITV) WINNER!
Emmerdale (ITV)

Sports Presenter, Commentator or Pundit
Clare Balding - C4 Racing (Channel 4)
Gabby Logan - World Athletics (BBC One/BBC Two)
Gary Neville - Sky Sports (Sky Sports) WINNER!

Sports Programme
Andy Murray: The Man Behind the Racquet (BBC One)
FA Cup Final (ITV)
World Athletics - Mo Farah's Double Gold Win (BBC One) WINNER!

Writer - Comedy
James Corden and Mathew Baynton - The Wrong Mans (BBC Two) WINNER!
Sam Leifer and Tom Basden - PLEBS (ITV2)
Writing Team - Psychobitches (Sky Arts)

Writer - Drama
Chris Chibnall - Broadchurch ( ITV)
Dennis Kelly - Utopia (Channel 4)
Marlon Smith and Daniel Fajemisin-Duncan - Run (Channel 4) WINNER!

Judges' Award
Janice Hadlow

Lifetime Achievement Award
David Suchet CBE

Digital Spy Soap Scoop video - hit play below for spoilers on Dean and Linda's EastEnders rape storyline, Kylie falling back into a drug habit on Coronation Street, Priya and Rakesh's wedding on Emmerdale and a hostage drama in Hollyoaks.

You May Like

Comments

Loading...